| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Чеські кладовища – сторінка в історії Рівненщини

В Рівненській обласній бібліотеці для молоді відбулася презентація книги «Чеські могили в Рівному і поблизу нього» Чеслава Хитрого, члена Національної спілки краєзнавців, Національної спілки журналістів України, володаря звання «Заслужений для культури Польщі». Він написав і видав п’ять книг. «Чеські могили…» −шоста книга автора, в якій розповідається про переселення чехів на Волинь, в тому числі і на сучасну Рівненщину.

За майже 100 років господарювання була побудована потужна інфраструктура чеських сіл. Події війни і повоєнного періоду в 1947 році підштовхнули чехів до виїзду в Чехословаччину і багато з них назавжди покинули Україну, полишивши могили рідних та близьких на сільських і міських кладовищах. Рівненська земля назавжди прийняла на вічний спочинок працьовитих і талановитих чехів, які вписали славну сторінку в її історію. З часом багато цвинтарів стали занедбаними, а зовнішній вигляд могил спотворився. Лише тепер прийшло усвідомлення того, що чеські поховання − це наша історія, яку потрібно берегти як пам’ять про тих, хто жив на нашій землі.

Ведуча заходу Ганна Копильців розповіла присутнім про діяльність Чеслава Хитрого, як краєзнавця, який все своє життя присвятив дослідженню історії Рівненщини, зокрема і тих сторінок, які є спільним історичним минулим українського і чеського народів. Вона підкреслила, що письменник здійснив кропітку працю і перший на Рівненщині дослідив чеські могили. Він створив своєрідний альбом надгробків, зробив описи могил в Рівному та багатьох селах, де проживали чехи, сфотографував їх і склав перелік. В книзі є описи та фото чеських могил Рівненського цвинтаря на вулиці Дубенській, чеських кладовищ сіл Дібрівка, Мартинівка, Глинськ, Великий Шпаків, Михайлівка, а також м.Здолбунів та смт Квасилів. Серед могил – поховання відомих чехів і їх родин – Земанів, Оличів та інших. Всього вміщено дані про поховання 135 могил із зазначенням прізвищ та імен.

Чеслав Хитрий розповів, як в нього виникла ідея написання даної книги, про роботу над нею та труднощі в зборі інформації, про історію поселення чехів на Волині. Автор представив аудиторії слайд-презентацію своїх досліджень та подарував чеській громаді 10 примірників своєї унікльної книги з дарчим написом чеською мовою для передачі їх до бібліотек Чехії.

З великим інтересом присутні прослухали цікавий виступ працівника Грушвицької сільради Володимира Михальчина, нащадка чеських переселенців, який продемонстрував глибоке знання історії рідного села та чеських поселень, життя і побуту чехів. Він запевнив, що буде ініціювати впорядкування чеських кладовищ сіл Дібрівка і Мартинівка, які розміщені на території Грушвицької сільради. Запрошені на захід учні НВК №12 разом зі своєю вчителькою Любов’ю Марущак ознайомились з виставкою світлин з архіву Володимира Михальчина, які висвітлюють життя чехів на Рівненщині в довоєнні роки.

Голова польсько-українського просвітницького товариства імені Томаша Оскара Сосновського Ярослав Ковальчук поділився досвідом впорядкування польського цвинтаря в селі Тайкури разом з польськими волонтерами та відзначив презентовану книгу як працю на майбутнє.

Представники чеського товариства та громади села Грушвиця Наталія Бухта та Йосип Михальчин, корреспондент районної газети «Слово і час» Світлана Земляк, завідувачка бібліотекою Віра Алтухова подякували автору за книгу і зазначили, що волинські чехи пам’ятають свою історію, шанують її і такі книги допомагають їм і майбутнім поколінням зберегти пам’ять про минуле та сприяють налагодженню нових граней співпраці України з європейськими країнами Чехією та Словаччиною.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить