| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Реалізація права повнолітньої дитини на аліменти

Відповідно до ст. 198 СК Українибатьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Повноліття настає з досягненням особою вісімнадцятирічного віку. Непрацездатними вважаються інваліди І, II, III груп. При цьому не має значення, коли настала непрацездатність - до досягнення повноліття або в будь-який інший час. Отже, для утримання батьками повнолітніх дочки, сина необхідні такі підстави:

- повнолітні син, дочка повинні мати статус непрацездатного;

- повнолітні непрацездатні син, дочка потребують матеріальної допомоги.

Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу.

Стаття 199 СК Українивстановлює обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання.

Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина визначає суд у твердій грошовій сумі і(або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів. При цьому суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина. Підлягають врахуванню також інші обставини, що мають істотне значення для вирішення справи. Суд обов'язково бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином. Згідно з правилом ст. 182 СК України, розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Оскільки мова йде про аліменти на утримання повнолітніх дітей, то розмір аліментів на одну таку дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи.Прожитковий мінімум на 2014 рік в Україні було визначено Законом "Про Державний бюджет на 2014 рік"  від 16.01.2014. Згідно із ст.7 цього закону маємо наступний мінімальний розмір аліментів на одну повнолітню дитину у 2014 році:

 з січня по червень 365,40 грн.,  з липня по вересень 375,00 грн.,  з жовтня по грудень 390,30 грн.

Отже, для отримання права на аліменти на повнолітню дитину треба, щоб особа відповідала ознакам встановленим законодавством, а саме:

1)    вік дитини повинен перевищувати 18 років, але бути менше 23 років;

2)неповнолітні син дочка непрацездатні, тобто інваліди I,II,III групи;

3) дитина повинна продовжувати вчитися;

4) дитина повинна потребувати матеріальної допомоги саме у зв'язку з його навчанням на стаціонарі (навчання дитини повинне бути його основним заняттям). У разі якщо дитина навчається заочно, вважається, що він може працювати і в зв'язку з цим права на аліменти у нього немає;

5) наявність у батьків матеріальних можливостей надати таку допомогу (тобто батьки повинні бути працездатними і мати дохід, який би дозволив утримувати себе і свою повнолітню дитину).

Якщо всі вищезазначені факти у вашій ситуації мають місце бути, тоді подача позовної заяви про стягнення аліментів має сенс.

Слід врахувати, що рішення суду, за яким на користь дитини стягувалися аліменти до досягнення нею 18 років, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною вищевказаного віку. Це означає, що якщо батько або дитина потребує аліменти після 18 років, то судом повинно бути винесено нове судове рішення про продовження терміну стягнення аліментів на дитину.

Позов про стягнення аліментів можуть подати: 1) один з батьків (в тому числі бабуся, дідусь), з яким проживає дитина, що потребує матеріальної допомоги; 2) безпосередньо сама дитина, що потребує матеріальної допомоги (п. 3 ст. 199 СК України).

Головний спеціаліст Рівненського міського управління юстиції Боковець В.П.