| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Крадіжка неповнолітнім: відбудемося штрафом чи потрапимо за грати?!

Проблема злочинності неповнолітніх завжди актуальна для суспільства. Статистика свідчить про те, що переважна більшість злочинів, скоєних неповнолітніми - це крадіжки. Причому злочини для них досить часто – це акт сміливості, самоствердження, а також - спосіб привласнити чужу річ. Про наслідки своїх протиправних дій вони не задумуються, а мотиви цих дій прикрашають. Інколи неповнолітні під час допиту намагаються виправдати себе тим, що не знали, яка саме відповідальність настає за скоєння такого злочину, але «НЕЗНАННЯ ЗАКОНІВ НЕ ЗВІЛЬНЯЄ ВІД ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ» (Ст.68 Конституції України).

Кримінальний кодекс України чітко визначає норми відповідальності за скоєння крадіжки.

Стаття 185 Кримінального кодексу України. Крадіжка

1. Таємне викрадення чужого майна (крадіжка) - карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумі в доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.
2. Крадіжка, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, - карається арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
3. Крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому, - карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років.
4. Крадіжка, вчинена у великих розмірах,- карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.
5. Крадіжка, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою, - карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Кримінальна відповідальність настає в тому випадку, якщо вартість викраденого майна перевищує суму 121 грн. 80 коп. (у 2014 році). В іншому випадку, тобто, коли вартість не перевищує зазначеної суми, така крадіжка буде вважатися дрібною, відповідальність за скоєння якої настає за Кодексом України про адміністративні правопорушення (стаття 51):

Дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати – тягне за собою накладення штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від п'яти до десяти діб.
Повторне протягом року вчинення правопорушення передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Відповідальність за вчинення крадіжки настає з 14-річного віку, за скоєння дрібної крадіжки – з 16-річного. У випадку, коли крадіжка скоєна неповнолітнім до настання вказаного віку, батьки даної особи притягуються до адміністративної відповідальності за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей».

Головний спеціаліст Рівненського міського управління юстиції Боковець В.П.