| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Четверта хвиля мобілізації: обов’язок і відповідальність громадянина України

Захист України, її державності та незалежності, - конституційний і моральний обов’язок громадян. Патріотизм українського народу, без сумніву, викликає повагу всього прогресивного світу. Адже викликаний він необхідністю захищати свою землю, свій дім, свою родину. Почуття громадянського обов’язку повинне виховуватися змалку, як і стійкість власних переконань, дотримання народних традицій родинного виховання українців, повага до державних символів, до історичної та культурної спадщини нашого народу.

На перший погляд, може здатися, що це банальні лозунги. Але війна на сході України, конфлікти і невдоволення, смерть військових, смерть   мирного населення, постійно дають привід переосмислювати свою громадянську позицію, наповнювати зміст свого життя патріотичною складовою. «А що можу зробити я для своєї країни у цей складний час?» - таке запитання все частіше звучить на устах простих українців.  Відповідь проста – сумлінно працювати, вчитися на благо суспільства, неухильно виконувати обов’язки громадянина і людини.

15 січня Верховна Рада затвердила виданий президентом Петром Порошенком указ про проведення чергового етапу часткової мобілізації до Збройних Сил України, яка триватиме до серпня нинішнього року.  Отож Міністерство оборони розпочне призов до Збройних Сил.  Основною причиною проведення нинішньої мобілізації є необхідність ротації військовослужбовців, які були призвані навесні минулого року і мають демобілізуватися в березні-травні 2015-го. Крім того, черговий призов дозволить доукомплектувати армію і створити необхідний резерв військовослужбовців.

Четверта хвиля часткової мобілізації пройде в кілька етапів і триватиме 210 днів, тобто з січня по серпень 2015 року. При цьому орієнтовна кількість мобілізованих громадян налічуватиме близько 50 тисяч осіб.  Послужити Україні запропонують військовозобов'язаним чоловікам у віці від 25 до 60 років і жінкам від 25 до 50 років. Призовників же, які не досягли 25-річчя, зможуть мобілізувати тільки на добровільній основі і за контрактною системою.

Підлягають мобілізації ті громадяни України, які за станом здоров'я можуть нести службу, мають військову підготовку.  Це фахівці механізованих військ, танкісти, артилеристи, фахівці протиповітряної оборони, зв'язку, ремонтники, фахівці радіоелектронної боротьби, техніки різних напрямків.

 А ось громадян, на утриманні яких є троє і більше дітей, як і доглядають за недієздатними родичами і тих, хто має бронь від державних підприємств, призивати не будуть. Також не підлягають мобілізації студенти денної форми навчання та аспіранти.

 Повістки про призовповинні видаватися особисто військовозобов'язаним та бути підтверджені їхнім підписом на відривному корінці. За повістки, кинуті в поштову скриньку або передані третім особам, призовники відповідальності не несуть. Оповістити ж про початок мобілізації має в першу чергу офіційне видання Верховної Ради "Голос України". За ухилення від призову передбачено кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі терміном від двох до п'яти роківта адміністративна відповідальність.

Відповідно до вітчизняного законодавства на військові потреби можуть залучатися транспортні засоби та будівельна техніка підприємств усіх форм власності, але у цивільної особи, яка має у власності одну або дві одиниці техніки, такого вилучення здійснюватися не буде. При цьому залучати технікубудуть на безоплатній основі, але в разі її пошкодження або знищення власнику компенсують вартість.

За ігнорування повістки, нез’явлення у військкомат та ухилення від військової служби передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Адміністративна відповідальність передбачена ст. 210 та 210-1 КУпАП. Зокрема ст. 210 КУпАП, стосується порушення військовозобов’язаним законодавства про військову службу в мирний час та передбачає покарання у вигляді штрафу розміром від 5 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 до 119 грн.), за повторне порушення накладається штраф розміром від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 255 грн.)

Ст. 210-1 КУпАП, передбачає відповідальність за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( від 17 до 54 грн.) і на посадових осіб - від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян( від 119 до 170 грн.). Повторне протягом року вчинення порушення тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 54 до 119 грн.) і на посадових осіб - від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян( від 170 до 255 грн.).

Нагадую, що відбуття покарання не тягне за собою звільнення від виконання обов’язку, внаслідок не виконання якого накладено покарання.

Кримінально караним порушенням законодавства про військову службу є ухилення від призову на строкову військову (ст. 335 КК України), Ухилення від призову за мобілізацією ( ст. 336 КК України), Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів ( ст. 337 КК України), покараннями є: обмеженням волі на строк до трьох років, позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, відповідно.

Насамкінець,  хочу згадати слова Джона Кеннеді: «Не питай, що твоя Батьківщина може зробити для тебе, – спитай, що ти можеш зробити для своєї Батьківщини».

 

Головний спеціаліст Рівненського міського управління юстиції Боковець В.П.