| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Друк

Відповідальність за пияцтво: куди дивляться батьки?

Кінець травня. Наближаються останні дзвоники та випускні вечори.  Для того, щоб ці радісні моменти у житті випускників та їх батьків не були захмарені неприємностями, бідами і трагедіями, доречно буде нагадати про проблему алкоголізму серед неповнолітніх… Це не просто слова. Досить часто «невинна» витівка може обернутися непоправною трагедією.

Я вважаю, що алкоголізм  неповнолітніх - це величезна проблема сьогодення.  З жахом приходиться дивиться на підлітків, які упиваються пивом до стану сп'яніння.

Чому батьки не займаються вихованням своїх дітей? Що вони говорять дитині, яка повернулась додому з запахом спиртного, відверто п'яній?  Тим більше, що відповідальність за це понесуть не самі винні, а батьки.

Якщо неповнолітньому не виповнилось 16 років, то за розпивання ним спиртних напоїв у громадських місцях і появу в громадських місцях у п'яному вигляді, правоохоронцями складається протокол на його батьків за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей». Після чого батьків підлітка - правопорушника чекає суд, який розглядає такі протоколи і, відповідно, виносить рішення про покарання. Штраф, як правило, складає 51 гривню - три неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Іноді обмежуються попередженням.  

Якщо ж дитині від 16 до 18 років, то за розпивання спиртних напоїв на вулиці, стадіоні, у сквері, парку, усіх видах громадського транспорту і за появу в нетверезому стані в громадських місцях,  правоохоронцями складається протокол на неповнолітнього за  ст.178 КУпАП «Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і поява в громадських місцях у п'яному вигляді». Таке правопорушення тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Не менш небезпечними є факти втягнення неповнолітніх у розпиття спиртних напоїв. В таких випадках складається протокол за ст.180 «Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння». До відповідальності можуть притягнути батьків, осіб, що їх замінюють, чи інших громадян, наприклад, їх друзів.

Стосовно торгових закладів, де зафіксовані факти реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, правоохоронцями складаються протоколи за ст.156 ч.2 «Порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами» безпосередньо на продавця, який, добре знаючи про заборону продавати таку продукцію неповнолітнім, своїми діями порушує закон. А фіскальні (податкові) органи притягують власників торгівельних закладів за порушення чинного законодавства України: до власників застосовується покарання у вигляді штрафу 6800 гривень, або ж позбавлення ліцензії на здійснення торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами.

Що ж перешкодає вихованню в молоді негативного ставлення до алкоголю?  Одні з головних труднощів – існуючі сьогодні в суспільній свідомості поблажливо-добродушне відношення до вживання алкоголю взагалі і думка про необразливість вживання алкоголю підлітками зокрема. Більш того, самі батьки, найчастіше є першими «алкогольними вихователями» своїх дітей. Саме вони прищеплюють їм «питні традиції», підносячи першу чарку і вважаючи цілком припустимим вживання алкоголю підлітком. Змінити існуюче в суспільній свідомості спокійно-поблажливе відношення до вживання алкоголю неповнолітніми, насторожити суспільну думку у відношенні небезпеки вживання спиртного молоддю – справа складна, важка, але вкрай необхідна. Допоможе у цій справі знання законодавства  як неповнолітніми, так і їхніми батьками.

Звернемось до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв». Стаття 18 цього Закону встановлює коло осіб та місця, де не може здійснюватись продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, а також тютюну. Продаж та придбання таких виробів не може здійснюватись особами, що не досягли 18 років. Ці вироби заборонено продавати у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я; у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; у закритих спортивних спорудах; з торгових автоматів; на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива); поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; у невизначених для цього місцях торгівлі. Згідно з цим Законом забороняється продаж товарів дитячого асортименту, що імітують тютюнові вироби. 

Наголошую на тому, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Стаття 15-2 вищезазначеного Закону встановлює вичерпний перелік місць, де заборонено вживати пиво, алкогольні та слабоалкогольні напої. До них, зокрема, відносяться заклади охорони здоров’я; навчальні та освітньо-виховні заклади; громадський транспорт; заклади культури; закриті спортивні споруди; ліфти, таксофони, дитячі майданчики.

Вищезазначені заборони і штрафи є заходами боротьби з правопорушеннями неповнолітніх, але більш ефективною, на мою думку, є  профілактична антиалкогольна робота, формування в суспільстві стійкого негативного відношення до алкоголю, відповідального ставлення до батьківства та материнства.

Головний спеціаліст Рівненського міського управління юстиції Боковець В.П.