| sadowod.com | vivaspb.com |

logo

Наші видання

Презентація альманаху «Повстанська ватра»

1 листопада Рівненська обласна бібліотека з радістю приймала гостей презентації мистецько-літературного альманаху «Повстанська ватра». Це міжнародний мистецький авторський проєкт Тараса Більчука «Шляхами наших перемог» реалізований у рамках Всеукраїнського місячника «Край повстанської слави» (розпочав свою впевнену ходу на Рівненщині в повстанському селі Коршів Здолбунівського району 4 листопада 2010 року). Тарас Більчук (1960-2017) – відомий український художник, герой Революції Гідності, Кавалер ордену «За мужність» ІІІ ступеня.

Видання здійснене у такому вигляді, яким його бачив за життя Тарас  Більчук за сприяння Кондрачука Сергія Юрійовича. Видано відповідно до Програми розвитку культури Рівненської області на період до 2022 року. Альманах спрямований на осмислення патріотизму XX – XXI століття у діалозі з художниками, скульпторами, письменниками, які спостерігали, передчували і переживали зміни в житті України. Презентувала видання упорядник, лауреат літературної премії імені Валер’яна  Поліщука, член Національної спілки письменників України Ірина Мельник.

Видання надзвичайно красиве, у ньому подано зразки декількох патріотичних листівок, які слугують джерелом вивчення історії певного періоду. Їх тематика – різноманітна: поряд із різдвяними мотивами, де зображуються ангели, дідух, вертеп, родина за святковим столом, бачимо українські краєвиди, спогади про боротьбу УПА, про княжу та козацьку добу. Поштівки передають багато побутових деталей. Збірник є особливим у плані дизайнерського підходу: книга має вкладку з поштівками, які можна використати як подарунок, відірвавши по спеціальній лінії згину. Ці листівки Тарас Більчук створив спільно з Іриною Мельник у 2017 році, де було поєднано картину і поезію. Друковану продукцію подібного формату вони назвали букмеседжами (ілюстроване повідомлення з книги).

На сторінках альманаху використано багато сюжетів картин Тараса Більчука, які були представлені на виставках в Україні та за кордоном і перебувають у приватних колекціях у США, Швеції, Англії, Франції та інших країнах. Окремий розділ займає поетична спадщина нашого краю та відгуки ЗМІ про сучасні діяння наших земляків. Важливість альманаху про минулі роки і сьогодення обумовлене зростаючим впливом публікацій та вивченням попереднього історичного досвіду, з метою запобігання аналогічних помилок у майбутньому.

Насамкінець хочемо навести ось такі цінні та важливі слова Тараса Більчука, який казав: «Я з молоддю, а не з партійними “тлінними авторитетами”, з надуманими титулами і чинами, з новими творчими людьми, з животворящою ідеєю, а не з «заїждженими догмами». Тому  започаткував у 2010 році “Повстанську ватру”. Не для заспокоєння власних амбіцій, а для відновлення історичної правди про героїчні сторінки УПА, її загиблих героїв». Адже ця людина була щирим патріотом та вболівала усім серцем та душею, «…щоб плекати нові паростки геніїв майбутньої України». Ми можемо і повинні передавати ось такий скарб національного плекання та любові для найціннішого – для молоді України.

Окремо варто назвати присутніх на події гостей, які сказали своє слово: директор видавництва «Волинські обереги» Віталій Власюк; Анна Лимич, лауреат премії імені Валеріана Поліщука, Всеукраїнської премії імені Івана Низового; Зоя Дідич, кавалер ордена Княгині Ольги третього ступеня; Вікторія Климентовська, лауреат премії Організації Оборони Чотирьох Свобід України (США); Неоніла Диб’як, лауреат премії імені Валеріана Поліщука. А також виконала пісню «Говерла» (на сл. С. Пантюка) Валентина Люліч, лауреат премії імені Валеріана Поліщука, лауреат конкурсу «Повстанська Ватра-2014». До того ж, на подію завітала сестра Тараса Більчука, пані Наталія. Ще однією гостею стала Мирослава Жовтан, представниця міського управління освіти, завідувачка КУ «Рівненський міський методичний кабінет».